Teadlased ja arstid kooliwifi vastu

1. apr. 2019

DNA-d kahjustav ja vähki põhjustav mikrolainekiirgus on üks hullemaid tegureid, millega laste elukeskkond täita. Õnneks võtavad asjatundjad sel teemal aina rohkem sõna.

* Euroopa Komisjoni Parlamentaarse Assamblee resolutsioonis nr 1815 soovitatakse tungivalt eelistada koolis kaabliga internetti ning rangelt piirata mobiilide kasutamist kooli territooriumil.

* Aruande “Bioinitiative Report“ koostajad rõhutavad, et meil on piisavalt tõendeid selleks, et kasutada koolis ainult kaabliga internetti.

* Venemaa riiklik mitteioniseeriva kiirguse kaitse komisjon on seisukohal, et koolides tuleb vältida wifit, kuna uuringud näitavad, et pikaajaline mikrolainekiirguses viibimine laste puhul häirib nende kognitiivseid funktsioone.

* Endine Microsoft Canada juht Frank Clegg on loonud algatusgrupi Canadians For Safe Technology (Kanadalased ohutu tehnoloogia eest) ja kutsub üles koolidest wifit eemaldama.

* USA keskkonnameditsiini akadeemia on avaldanud, et negatiivsed mõjud tervisele, nagu õpiraskused, muutunud immuunvastused, peavalud jm, mida põhjustavad wifi jt juhtmevabade seadmete raadiosageduslikud väljad, on olemas ning need on teaduslikus kirjanduses hästi dokumenteeritud. Koolid peavad tõsiselt kaaluma ohutuma tehnoloogia, nagu seda on kaabliga internet, kasutuselevõttu, et kaitsta neid, keda see fenomen võib mõjutada.

* Austria meditsiiniühingu nimel on dr Gerd Oberfeld Austria terviseametist kirjutanud: “Koolid peaksid pakkuma parimat võimalikku keskkonda õppimiseks. Selles kontekstis on madal müratase, hea õhukvaliteet ja madal raadiosagedusliku mikrolainekiirguse foon üliolulised. Wifi-keskkond tekitab õpilaste ja õpetajate jaoks kõrge mikrolainete ekspositsiooni, mis võib suurendada oksüdatiivset stressi, see aga aeglustab energiatootmist, eriti ajurakkudes, ning võib mõnede jaoks kaasa tuua keskendumisraskused ja mäluprobleemid. Seepärast soovitab Austria meditsiiniühing wifivaba koolikeskkonda.”

* Dr Norbert Hankin USA keskkonnakaitseametist näeb siin laiemat ohtu: “Üha suurenev juhtmevaba tehnoloogia kasutamine laste ja koolide poolt toob kaasa arenevate laste pikaajalise ekspositsiooni madala intensiivsusega modulatsiooniga raadiosageduslikule kiirgusele. Hiljutised uuringud lühiajalise ekspositsiooni kohta on näidanud, et madala intensiivsusega pulseeriva modulatsiooniga raadiosageduslik kiirgus võib pisut mõjutada ajufunktsioone. Mõned närilistega tehtud uuringud näitavad negatiivset mõju lühiajalisele ja pikaajalisele mälule. Mure seisneb aga selles, et kui sellised mõjud ilmnevad väikestel lastel, siis isegi vähene õppevõime kahanemine õppeaastate jooksul võib negatiivselt mõjutada elukvaliteeti, mida need inimesed täiskasvanuna saavutada võiksid.”

Kui ikka veel kahtled või vajad lisainfot, siis siit leiad 156 lehekülge arstide ja teadlaste kirju ja pöördumisi kooliwifi teemal (inglise keeles):  Doctors letters (pdf).

Märksõnad

Seonduvad postitused