Praktilisest poolest ehk mida saad teha, et end ja oma lähedasi kaitsta?

12. okt. 2018

  • Hoia mobiili jms endast nii kaugel kui võimalik (nii kõne ajal kui ka muidu), sest kiirguse võimsus väheneb iga sentimeetriga. Võimalusel kasuta rääkides valjuhääldit. Samamoodi hoia võimalikult kaugele kõikidest muudest kiirgavatest seadmetest, sh wifi-ruuterist, kasuta juhtmega klaviatuuri ja hiirt, ka sülearvuti puhul.*
  • Kasuta õhutoruga kõrvaklappe, kus kõrvani tuleb ainult tühi plasttoru ning mikrofon ja metalltraat (mis toob kiirguse otse kõrva sisse) on mitukümmend sentimeetrit eemal.
  • Ära kasuta mobiili kohtades, kus on halb levi või kus on palju metallist pindu, näiteks liftis, autos, bussis. Metall tõkestab ja peegeldab kiirgust ning halva levi korral kiirgab mobiil rohkem.
  • Sülearvuti ei käi süles! Keha vastas kasutades ületavad sülearvutid enamasti kiirguse kehas neeldumise piirnorme ja kahjustavad suguorganeid (sülearvuteid ei testita keha vastas, vaid kehast eemal, nagu ka mobiiltelefone).
  • Eelista wifile kaabliga internetiühendust, sest wifi kiirgab KOGU AEG ja selle levi ulatub mitmekümne kuni mitmesaja meetrini (uuri lähemalt majakasignaali kohta). Kui wifi on tõesti möödapääsmatu, lülita see välja alati, kui seda parajasti vaja pole, KINDLASTI ÖÖSEKS, et võimaldada endale ja teistele võimalikult hea ja segamatu uni.
  • Lauatelefon olgu juhtmega, sest juhtmeta lauatelefon kiirgab samamoodi nagu mobiil ja selle baasjaama on võrreldud mobiiliantenniga.
  • Loo magamistoas võimalikult kiirgusvaba keskkond, et tagada võimalikult kvaliteetne uni. Selleks jäta mobiil uneajaks võimalikult kaugele, veelgi parem, kui saad selle lülitada lennurežiimile (lihtsalt väljalülitamine ei välista kiirgust), samuti eemalda vooluvõrgust kõik tarbijad (isegi kui need on välja lülitatud). Kõige lihtsam lahendus on demand-switch (või kill-swich), mis katkestab vooluahela, kui kõik tarbijad on tagant ära, või lülita lihtsalt elekter välja. Abi võib olla ka sellest, kui tõmbad voodi (eriti pea poole) seinast eemale.
  • Hoia lapsi kiirguse eest! Mida kauem saad neid kiirgavatest seadmetest eemal hoida, seda vähem vastuvõtlikud on nad kiirguse mõjudele. Kuid kui siiski annad lapsele nutiseadme mängimiseks, lülita see enne lennurežiimile.
  • Kasuta õhtul ekraane (mobiil, arvuti, teler) vaadates sinist valgust blokeerivaid prille ja pikki varrukaid, sest ekraanikiirgus neeldub ka läbi naha ja mõjutab sinu kehas toimuvaid protsesse, sh unehormooni tootmist.
  • Piira nii palju kui võimalik oma ekraaniaega. Järgi reeglit, et sa ei istuks oma ärkvelolekuaja jooksul ekraani taga kauem kui veedad aega ekraanist eemal. Uneaeg ei lähe arvesse!
  • Liigse kiirguse tekitatud oksüdatiivset stressi aitavad neutraliseerida antioksüdandid. Sulle teeb head ökoloogiliselt kasvatatud toores toit, eriti marjad, laugulised, kapsalised, kalaõli, roheline tee, Vahemere dieet.
  • Tee sporti, hoia end liikumises. Väga kasulikud on ka külma vee protseduurid ja saun.
  • Päike on sinu sõber! Katsu kogu aasta jooksul viibida päikese käes nii palju kui võimalik ja kui palju sinu nahk lubab (ilma päikesekreemita!). Päike käivitab meie kehas lisaks muudele olulistele protsessidele D-vitamiini tootmise, mis neutraliseerib kiirguse kahjulikku mõju rakkudes.

Märksõnad

Seonduvad postitused