Grenoble’i linn Prantsusmaal tõmbas 5G-le piduri peale

11. sept. 2020

Prantsusmaa linn Grenoble on Kiirgusinfost varemgi läbi jooksnud.
Nüüd on põhjus taaskord sellest Alpide jalamil asuvast kaunist linnast kirjutada, sest Grenoble’i linnapea Eric Piolle on teatanud, et keelab 5G väljaehitamise. Selle peale esitasid mobiiliettevõtjad linna vastu hagi.

Twitteris avaldatud videos selgitab Piolle, miks tema ja linnavalitsus 5G pilootprojekti tagasi lükkavad:

Mobiilifirmad on esitanud hagi Grenoble’i linna vastu, kuna me blokeerime (salaja alustatud) antennide paigaldustöid. Ma palun jätkuvalt moratooriumi: tervisemõjude osas pole mingit selgust ja ma olen skeptiline meie elu totaalse digitaliseerimise suhtes.“

Grenoble’it peetakse Prantsusmaa Silicon Valleyks, kuna siin arendab kiipide tootja STMicroelectronics NV uusi juhtmevabu rakendusi, Hiina Huawei Technologies Co. täiustab oma puutesensoreid ning siin asub ka Apple Inc.-i üks osakond. Ent Eric Piolle’i jaoks, kes on Prantsusmaa roheliste parteis üks tõusvaid tähti, ei ole nendele firmadele 5G võrgu ehitamine prioriteet.

Piolle’i seisukoht on ühene: “Me ei peaks jooksma kaasa uue tehnoloogiaga ainult selle tehnoloogia pärast. Me peame tegema pausi ja uurima mõju, mida 5G avaldab keskkonnale.”

Ja veel: “Me ühendame kõik omavahel, et sulle öelda, et sul on külmkapis kolm jogurtit, ja et sa saaksid rösteri oma voodist tööle panna.” “See on totaalne deliirium, selline võidujooks šokeerib mind!”

Grenoble pidi saama 5G pilootprojektiks, ilma et linnavalitsust oleks sellest otsusest teavitatud. Arvestades selguse puudumist terviseriskides ja mõjude osas keskkonnale ja ühiskonnale, otsustas linnavalitsus paigaldustööd oma määrustega keelata. Reaktsioonina sellele võtsid mobiilioperaatorid õiguslikke meetmeid linna vastu, kes kritiseeris valitsust selle eest, et see arendas ulatuslikku tehnoloogilist programmi ilma kodanikega konsulteerimata.

Võitlus kohaliku omavalitsuse ja mobiilioperaatorite vahel

Eric Piolle ja tema meeskond on just tagasi valitud teiseks ametiperioodiks. Keskkonnapoliitilise (= „roheliste“) linnapea üheks kaalukamaks lubaduseks oli takistada 5G rakendamist Grenoble’i alal. Selleks oli ta juba oma esimesel ametiajal takistanud omavalitsuse määruste abil uute antennide ehitamist linnas.

Grenoble’i linnavolikogu jätkab nende antennide püstitamise takistamist, teatades, et ehituslubade taotlused lükatakse tagasi ning antennide paigaldamine avalikele hoonetele keelatakse. Selle otsuse peale on esitatud kaebus, mille menetlemiseks läheb umbes 15 kuud, nii et linnavalitsusel on aega põhjaliku teabe kogumiseks 5G tervisemõjude kohta.

Piolle ja tema liitlased näevad 5Gs ettekäänet ebavajalikuks ja raiskavaks mobiiltelefonide uuendamise tsükliks. Nad viitavad tehnoloogia võimalikule kliimamõjule, mis võib tarbida kuni kolm korda rohkem energiat kui praegune mobiilitaristu, ning keskenduvad 5G asemel 4G levi parandamisele.

5G-vastane kampaania on muutumas probleemiks Prantsusmaa presidendi Macroni valitsusele. Järgmise aasta esimeses pooles peaks valmima aruanne 5G tervisemõjude kohta ning keskkonnaminister Barbara Pompili teatas selle aasta juulis, et valitsus peaks keskenduma 4G-mobiilsidele, kuni selguvad 5G mõju-uuringu tulemused. Macron on kinnitanud, et laiaulatuslikku 5G paigaldamist hetkel Prantsusmaal ei toimu.

Allikad:

Artikkel veebiportaalis La Revele et la Peste: 5G: les opérateurs de téléphonie attaquent Grenoble en justice

Video linnapeaga Twitteris: https://twitter.com/i/status/1280076022554210304

https://www.thestar.com.my/tech/tech-news/2020/09/02/mayor-in-alpine-silicon-valley-wants-france-to-hit-brakes-on-5g

Märksõnad

Seonduvad postitused