Kas Digipööre ongi läbi? Eesti koolid piiravad tasapisi nutiseadmete kasutamist

22. sept. 2018

Pange tähele, kuidas suhtumine ja retoorika on tasapisi muutumas! Ja see on möödapääsmatu, kuna aina rohkem lapsevanemaid, õpetajaid ja koolijuhte näevad nutiseadmete laastavat mõju laste füüsilisele ja vaimsele tervisele, mis ei sõltu riiklikult survestatavast digipoliitikast.

Kogu maailmas piiravad üha enam riike lastel nutiseadmete kasutamist või annavad üheselt mõistetavaid soovitusi. Näiteks Prantsusmaa keelas juba 2015. aastal wifi lasteaedades ja piiras wifi kasutamist algkoolides ning alates selle aasta septembrist keelas koolides (sh vahetundide ajal, sh koridorides ja mänguväljakutel) mobiilide kasutamise. Venemaa riiklik kiirguskomisjon aga soovitab lastel kuni 18. eluaastani üldse vältida mobiilide kasutamist.
 

Ka Eestis on esimesed koolid võtmas targematelt eeskuju ning tegemas esimesi samme – septembri alguses jagasime infot Rakvere Reaalgümnaasiumi kohta (FB), järgmine rõõmusõnum on meil teatada Pärnust, kus Kuninga tänava põhikooli õppenõukogu ja hoolekogu kiitsid heaks klassiõpetajate ja suure hulga lastevanemate ettepaneku, mille tulemusel on alanud õppeaastast 1.–4. klassi õpilaste koolipäev nutiseadmevaba nii tundide ajal kui vahetundides.

Otsusega on rahul nii lapsed kui ka lapsevanemad: “Algatus on suurepärane ja loodan, et see on aastate pärast niisama tavaline kui see, et enam avalikes kohtades ei suitsetata,” rääkis üks lapsevanem, lisades, et reegel võiks kehtida kõikidele õpilastele, kuna just teismelised on need, kes end telefoni ära kaotama kipuvad.
 
Kuninga tänava põhikooli direktor Urve Krause tõdes, et seni tulid lapsed hommikul kooli, nutiseade käes. Isegi raamatukogus käidi nutiseadmega mängimas. Radikaalsele otsusele seadmed keelata andis kaalu ka see, et lapsed ei vaadanud enam suheldes üksteisele otsagi: “Laps ei oskagi luua suhet elavaga. Džinn on pudelist välja lastud, kuidas see tagasi saada, on väga raske ülesanne,” tunnistas Krause.
 
Kuninga tänava kool rakendab nutivaba koolipäeva reeglit õppeaasta lõpuni ja pärast seda otsustatakse, kas ja kuidas jätkata.
 

Millal on Eesti valmis nutiseadmete ja wifi üleriigiliseks keeluks koolides ja lasteaedades? Kas juba praegu ei ole kõigile ilmselge, et nutiseadmete kasutamine põhjustab lastel oluliselt rohkem kahju kui kasu? Teatavasti on mobiili- ja wifikiirgus tunnistatud kantserogeeniks.

Seni jääme pikisilmi ootama teateid järgmistest laste ja ka õpetajate tervisest hoolivatest koolidest.

Märksõnad

Seonduvad postitused