5G tehnoloogia testimine tekitab enesetapuhirmu

2. nov. 2018

Ühendkuningriikide kõige edelapoolsem maakond Cornwall on riigi üks kahest uue 5G andmesidevõrgu ametlikest katsetuspiirkondadest. Uus mobiilsidetehnoloogia põhjustab Cornwalli elanikes muret tervise pärast peale Bristoli ülikoolis aset leidnud enesetapulainet. Samuti kardetakse, et 5G võrgu jaoks tuleb paigaldada hulgaliselt uusi saatjaid – üks iga 10-20 maja kohta.

Cornwalli kohalik rühmitus “Külaelanikud mobiilimastide vastu” on alustanud kampaaniat, millega kutsutakse üles põhjalikumalt uurima mobiiltelefonide tehnoloogiat ja levi, viidates tõsistele kaasnevatele, peamiselt just vaimse tervisega seotud terviseriskidele.

Rühmituse asutajaliikme Jane Harvey sõnul tekitab talle 5G võrgu toimimiseks vajaminevate mastide arv tõsist muret. Ta selgitab: “Sellest ajast alates, kui ma olen kaasnevaid tervisemõjusid uurinud, on mul väga suur mure mobiilimastide, aga ka wifi ja 5G tehnoloogia pärast. 5G ei ole kohe üldse hea. Kahjuks on aga Cornwall ja Cumbria valitud 5G katsepiirkondadeks. USA-s toimib 5G juba paljudes kohtades, mis on mõju avaldanud inimeste tervisele, loomadele ja keskkonnale. 5G vajab tihedamat mastide võrgustikku – 1 mast iga 10 kuni 20 maja kohta. Kujutlege ise, kuidas maapiirkonnad nendega nagu täppidega kaetud saavad. Ja kui nad saavad loa juba ühe masti jaoks, siis on pretsedent loodud ja läheb väga keeruliseks, et järgnevate paigaldamist takistada.”

Jane’i sõnul näitavad uuringud, et USA nendes piirkondades, kus 5G on paigaldatud, on massiivselt sagenenud depressiooni- ja ärevusjuhud ning ka mitmesuguste muude kaebuste hulk. Ta lisas: “5G on relvavõimekusega tehnoloogia. Meil puudub arusaam, mida see meie jaoks tulevikus tähendab – me oleme kõik katsejänesed.”

“Enam kui 200 teadlast 38 riigist üle kogu maailma on allkirjastanud petitsiooni, et 5G paigaldamine peatataks. Tuhanded teadlased on avaldanud artikleid, mis näitavad, millist kahju 5G põhjustama hakkab”.

Jane viitab Bristoli ülikoolis eelmisel aastal aset leidnud pretsedenditule enesetapulainele sealsete tudengite hulgas. “Bristoli ülikoolil on enda 5G võrk, nad kasutavad seda, et isejuhtivaid autosid jms testida. Mulle näib, et see on asjaolu, mida tasub arvesse võtta, eriti kuna see [st enesetapud] on lähedalt seotud depressiooni ja ärevusega.”

Uus 5G võrk kasutab kõrgemaid sagedusi, mis tähendab väiksemaid lainepikkusi. Mida kõrgem sagedus ehk väiksemad lained, seda halvemini suudavad need läbida pikki vahemaid ja läbistada tahkeid materjale, seepärast ongi vaja oluliselt suuremal hulgal väikseid mobiilisaatjaid (small cells) tihedasti koos. 5G tehnoloogia on liiga uus, et seda oleks juba jõutud korralikult uurida või testida mobiilioperaatorite-väliste sõltumatute uurijate poolt.

Dr Joel Moskowitz, California ülikooli terviseprofessor Berkleys, ütles Daily Mail’ile: “5G rakendamine tähendab massilist eksperimenti kõikide elusolendite tervisega.

Elektromagnetlaineid alates sagedusest 30 GHz nimetatakse millimeeterlaineteks ja 5G kõrgemad sagedused 24,25 – 27,5 GHz, mis võetakse kasutusele Euroopas, on sellele väga lähedal – seepärast loetakse ka need millimeeterlainete alla. Ent uuritakse ka veelgi kõrgemate sageduste kasutuselevõttu tulevikus (kuni sageduseni 86 GHz).

Millimeeterlainete puhul juhib dr Moskowitz tähelepanu ühele tõsisele probleemile: “Kuna millimeeterlained on mikrolainetest nõrgemad, neelduvad need peamiselt nahas, mis tähendab, et nende jaotumine nahas on suhteliselt intensiivne. Kuna nahk sisaldab kapillaare ja närvilõpmeid, võivad millimeeterlainete bioloogilised mõjud sealt läbi molekulaarsete mehhanismide või närvisüsteemi edasi kanduda.”

Rahvusvaheline arstide ühing “The International Society of Doctors for the Environment” ja selle esindused 27 riigis ning enam kui 200 arsti ja teadlast kutsuvad samuti 5G rakendamist peatama,” ütles dr Moskowitz.

Itaalia arst Agostino Di Ciaula kirjutab oma artiklis “Towards 5G communication systems: Are there health implications?” (“Liikudes 5G kommunikatsioonisüsteemi poole: kas see võib mõjuda ka tervisele?”), mis avaldati rahvusvahelises teadusajakirjas International Journal of Hygiene and Environmental Health, et 5G tervisemõjud on endiselt uurimise all, kuid eelduslikult toob see tehnoloogia endaga kaasa onkoloogilisi ja ka ka mitte-kantserogeenseid kroonilisi mõjusid, ning et selle probleemi alahindamine võib põhjustada krooniliste haiguste jätkuvat sagenemist.

Allikas: https://www.cornwalllive.com/news/cornwall-news/suicide-fear-over-weapons-grade-2122056

Märksõnad

Seonduvad postitused