USA senaator: 5G tervisemõjude ja ohutuse osas me lendame kinnisilmi

0
2549

6. veebruaril 2019 toimunud USA Senati äri-, teadus- ja transpordikomisjoni koosolekul tõstatas senaator Blumenthal 5G ohutusuuringute teema.

Oleme palju kuulnud argumente 5G suurest potentsiaalist, kus internetikiirused suurenevad isegi kuni 5 korda – see kõik on väga tore. Aga teisalt teame, et kõrgemad sagedused ei liigu nii hästi ning seetõttu on vaja juurde paigaldada sadu tuhandeid, ehk isegi miljoneid uusi saatjaid. Seetõttu tekib õigustatud küsimus: kas sellega kaasnevad terviseriskid? Eriti kui uued saatjad paigaldatakse maapinnale lähemale – kodude, koolide, töökohtade kõrvale.

Sellele küsimusele vastuse saamiseks saatis senaator Blumenthal 2018. aasta detsembris kirja FCC (USA föderaalne sidekomisjon) liikmele Carrile sooviga näha viiteid hiljutistele teadusuuringutele, mis näitavad, et see tehnoloogia on ohutu – millised uuringud on tehtud, kus need on avaldatud jne.

Senaator ei ole tänaseni ammendavat vastust saanud. Talle saadeti lihtsalt FDA üldine seisukoht, mis on üsna ebarahuldavalt kirjas FDA veebilehel. Siit võime leida põgusad ja pealiskaudsed teaduslikud andmed, samuti väite, et FDA on kutsunud mobiilitööstust üles tegema mitmeid samme, sh toetama täiendavaid uuringuid mobiilide tekitatavate raadiosageduslike väljade võimalike bioloogiliste mõjude kohta.

Täpselt selline ongi USA riiklik pädevus sel teemal. Sama hull on olukord Eestis (loe nt http://www.kiirgusinfo.ee/eesti-kiirgusalane-padevus/).

Senaator rõhutab, et ameeriklased väärivad seda, et nad teaksid, millised on uue paigaldatava tehnoloogia tervisemõjud, ning et tehtaks uuringuid veel vastuseta küsimuste osas.

Lõpuks küsib senaator tööstuse esindajatelt, kui palju on tööstus investeerinud raha toetamaks täiendavaid sõltumatuid uuringuid uue tehnoloogia bioloogiliste mõjude kohta – kas hetkel mõni selline uuring käimas, kas mõni uuring on lõpetatud ning kust saaksid tarbijad nende kohta infot leida.

Üks tööstuse esindajatest hr Gillen tänab viisakalt, et senaator sellele teemale tähelepanu pöörab. “Ohutus on kõige olulisem ja me toetume olemasolevale ekspertiisile ning FDA jt avastustele, mis puudutab nende nõudmisi, et me kõik oleksime kaitstud.” Ning jätab, et tema teada ei ole praegu käimas ühtegi tööstuse poolt toetatud uuringut. “Aga me oleme selle poolt, et alati on vaja rohkem uuringuid teha.”

Senaator: “Nii et vastus minu küsimusele “kui palju raha?” on “null”?

Hr Gillen: “Jah, minu teada täna ei toimu ühtegi tööstuse toetatud uuringut.”

Senaator küsib saalilt, kas ehk teab keegi teine tööstuse seotusest mõne uuringuga, sellise uuringu toetamisest või finatseerimisest, mille eesmärk on teaduslikult kindlaks teha 5G tehnoloogia tervisemõjud.

Teine tööstuse esindaja hr Berry vastab, et tema ka ei tea. Aga ta teab, et väikeste saatjatega kaasnevad väiksemad võimsused.

Senaator: “Nii et tõesti pole praegu mitte ühtegi uuringut käimas? Nii et me lihtsalt lendame kinnisilmi, mis puudutab tervist ja ohutust…?”

Allikas: Environmental Health Trust, https://youtu.be/gbdZfjMEXN8