Keskendumisraskused koolis – süüdi võivad olla mobiil ja wifi!

29. juuli 2018

Inglismaa, Hollandi ja Rootsi uurijad on tundnud suurt huvi uuringu vastu, milles asetati 400 salatkressi seemet 12 alusele. Seejärel pandi need kahte samasuguse temperatuuriga tuppa. Järgmise 12 päeva jooksul said seemned võrdselt vett ja päikesevalgust – ning pooled lisaks ka wifi-kiirgust.

Selle uuringu kontseptsioon, testimisprotsess ja tulemused on äratanud huvi paljudes tunnustatud bioloogides ja kiirgusekspertides.

Viis tüdrukut põhjendavad eksperimendi valikut sellega, et neil oli raske koolipäeva jooksul keskenduda. Tegemist on Põhja-Jutlandis asuva Hjallerupi kooli 9. klassi tüdrukutega, kes soovisid välja selgitada oma keskendumisraskuste põhjused:

„Me oleme kõik kogenud koolis keskendumisraskusi, kui oleme maganud, telefon padja kõrval, ja maadelnud unehäiretega,” selgitas Lea Nielsen, üks viiest noorest uurijast.

Koolil polnud mobiilikiirguse testimiseks vajalikku varustust, mistõttu tuli tüdrukutel leida alternatiiv. Ja selleks oli salatkress. Kuus taldrikutäit kressiseemneid asetati ruumi, kuhu kiirgus ei levinud, ja ülejäänud kuus ruumi, milles oli kaks wifi-ruuterit. Sellised ruuterid tekitavad samasugust kiirgust kui tavaline mobiiltelefon.

Terve salatkress:

Nn terve salatkress, mis polnud ruuteri mõjuväljas.
Foto: 9.b klassi tüdrukud

Seejärel tuli oodata kõigest 12 päeva, jälgida, mõõta, kaaluda ja pilte teha. Ning tulemus rääkis enda eest: ruuteri kõrval olnud salatkress ei kasvanud ning mõned neist olid muteerunud või surnud.

„On tõepoolest hirmutav, et see mõju on nii suur – olime šokeeritud,” kommenteeris tulemusi Lea Nielsen.

Haige salatkress:

Haige salatkress, mis oli wifi-ruuteri mõjuväljas.
Foto: 9.b klassi tüdrukud

Reaktsioonid

Eksperiment tagas tüdrukutele koha võistluse „Noored teadlased” finaalis, kuid see oli kõigest algus. Tunnustatud teadlased Inglismaalt, Hollandist ja Rootsist on tundnud projekti vastu suurt huvi.

Vasakult: Lea Nielsen, Mathilde Nielsen, Signe Nielsen, Sisse Coltau ja Rikke Holm. Foto: Kim Horsevad

Tuntud professor Stockholmi Karolinska Instituudist, Olle Johansson, on üks neist. Ta kavatseb korrata uuringut koos oma Belgia kolleegiga, ülikooli Université libre de Bruxelles professoriga Marie-Claire Cammaert, sest tema sõnul on tegemist hiilgava mõttega:

„Tüdrukud tegutsesid oma teadmiste piires, viisid katse osavalt läbi ja omandasid erakordse kogemuse. Tegemist on hämmastavalt detailse ja täpse tööga ning salatkressi valik oli väga intelligentne käik – ma võin neid kiitma jäädagi.”

Ta saatis neile kiiresti kutse edasi liikuda ja tööd jätkata.

„Loodan siiralt, et nad veedavad oma tulevase tööalase elu teadust tehes, sest neil on selleks kõik eeldused olemas. Isiklikult oleks mul suur rõõm neid oma meeskonnas näha!”

Ei mingit mobiiltelefoni voodi kõrval

Põhja-Jutlandist pärit viis tüdrukut pole veel siiski tulevase karjäärivaliku suhtes nii kindlad, vaid on jätkuvalt sellest tähelepanust positiivselt üllatunud.

„See on olnud täiesti uskumatu kogemus. Ma ei suuda seda ikka veel uskuda,” ütleb Lea Nielsen. Sama tunneb ka Mathilde Nielsen: “See on tõesti põnev. Seda juba iga päev ei koge.”

Ent salatkressi katsel on olnud ka muid tagajärgi tüdrukute eludele:

„Mitte keegi meist ei maga enam nii, et mobiiltelefon oleks öökapil. Telefon on kas ära pandud või hoopis teises toas. Ja arvuti on alati välja lülitatud,” kirjeldab koolitöö mõju enda elule Lea Nielsen.

http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2013/05/16/131324.htm (taani keeles) ~ Ja meie mõtleme, miks ilma võrguta elavad off-gridderid ja meie vanavanemad olid nii terved … ajapikku hakkab igaüks taipama.

Allikas: “New Proof That Phone Radiation May Cause Harm- Proven by 9th Graders”

Märksõnad

Seonduvad postitused