Bakterid, mobiilid ja wifi – surmav kombinatsioon?

2. juuni 2017

Uuringud näitavad, et mobiili- ja wifi-kiirgusega kokkupuutunud bakterid muutusid antibiootikumidele resistentseks.

22. mail 2017 teatati meedias, et G20-riikide tervishoiuministrid otsustasid teha koostööd, seismaks vastu aina kasvavale ja murettekitavale bakterite antibiootikumi-resistentsusele. Ainuüksi Euroopa Liidus sureb aastas üle 25.000 inimese antibiootikumidele resistentsete bakterite tõttu.

Rakendatavate vastumeetmete seas on näiteks antibiootikumide müügi lubamine ainult ametlike retseptide alusel ning vaesemates riikides selliste ravimite hindade allapoole toomine. Üllataval kombel ei mainita aga midagi hiljutistest uuringutulemustest (Taheri et al. 2017, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28203122), millest nähtus, et kokkupuude 900 MHz GSM-mobiilikiirgusega ja 2,4 GHz raadiosagedusliku kiirgusega, mida tekitavad tavalised wifi-ruuterid, muutis Listeria monocytogenese ja Escherichia coli bakterid mitmetele antibiootikumidele resistentseks. Sellel avastusel on loomulikult otsene mõju tõsiste nakkuslike haiguste kontrolli all hoidmisele.

Arvestades jätkuvat ja väga hirmutavat arengut üle maailma aina rohkem antibiootikumi-resistentsete mikroorganismide suunas, tuleb Karolinska instituudi neuroteaduste osakonna abiprofessori ja eksperimentaalse dermatoloogia üksuse juhataja dr Olle Johanssoni hinnangul sellist kohanemist ja kaasnevaid võimalikke ohte inimese tervisele kindlasti ja kiiresti kontrollitud katsetes edasi uurida, mitte aga kulutada raha ja aega riiklike tegevusplaanide väljatöötamisele või ravimihindu langetades!

Võib-olla siis Johansson ei eksinudki, kui ta juba 1980ndatel kasutas tervet mõistust ja kutsus üles võtma kasutusele ohutusmeetmeid, hoiatades, et oleme nähtamatu sissetungija rünnaku all, kes kolossaalsete ekspositsioonitasemetega võib jagu saada meie rakkudest ja kudedest ning muuta nende tundlikkust farmatseutilisele ravimisele.

Praegu ilmneb Johanssoni väiteid kinnitavaid uusi andmeid, mida näitavad eri uuringud, iga päev, mõnel päeval avaldatakse paralleelselt mitu teadusartiklit.

Johansson nendib lõpetuseks: “Avaliku tervise vaatenurgast on tõendeid tuhandete eksperdi-hinnatud teaduslike artiklite näol massiliselt – nüüd peab ühiskond tegutsema! Selle asemel aga vallandatakse ametist väidetavalt raha puuduse tõttu akadeemilisi teadlasi, kellel on suur teadmistebaas ja tugev teaduslik uudishimu – see ei kõla tulevikus hästi. Üldse mitte.”

Allikas: https://nyadagbladet.se/debatt/bacteria-mobile-phones-wifi-deadly-combination/

Märksõnad

Seonduvad postitused