Ühingud üle maailma nõuavad, et Apple kutsuks iPhone 12 tagasi kogu Euroopas

15. okt. 2023

Prantsusmaa valitsusväline organisatsioon Phonegate Alert nõuab koos teiste allakirjutanud ühingutega riiklikelt ja Euroopa Liidu ametiasutustelt, et iPhone 12 kutsutaks tagasi kogu Euroopa turult ning et Apple maksaks praegustele iPhone 12 omanikele kompensatsiooni.

Rohkem kui kolm aastat pärast Apple’i iPhone 12 5G (mudel A2403) müüki tulekut teatas Prantsusmaa riiklik sagedusagentuur (ANFR), et iPhone 12 ületas erineeldumismäära ehk inimese kehas neelduva raadiosagedusliku kiirguse (SAR) piirnormi rohkem kui 40% (4 W/kg asemel 5,74 W/kg). Sagedusagentuur taotles selle mudeli ajutist keelustamist.

ANFR ja Prantsusmaa nõustusid Apple’i tarkvarauuenduse paroodiaga

ANFR andis hoiatuse toote tagasikutsumiseks, kui Apple ei kõrvalda 15 päeva jooksul SARi mittevastavust tarkvarauuenduse abil. Ainuüksi Euroopas on müüdud ligi 90 miljonit iPhone 12.

Vähem kui nädal hiljem pakkus Apple välja uuenduse, mille ANFR koheselt kinnitas. 29. septembril 2023 järgnenud pressiteates teatas ANFR iPhone 12 siseriikliku müügikeelu tühistamisest. Samal ajal paluti Apple’il teha uuendus kättesaadavaks kõigile selle mudeli kasutajatele Prantsusmaal.

Euroopa 90 miljonile iPhone 12 kasutajale lahendust ei paista

Euroopa Komisjoni hiljutisele meeldetuletusele vaatamata pole ANFR tänaseni avalikustanud SARi taseme ületamise andmeid ei Euroopa ICSMS (siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKEde) andmebaasis ega telekommunikatsioonituru järelevalveasutustele, sealhulgas Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni (EFTA) [1] liikmesriikide omadele.

Alates 2019. aastast on Prantsuse tervise- ja keskkonnaohutuse amet (ANSES) soovitanud SARi mõõta otsesel kokkupuutel kehaga, kuna telefoni kantakse ja kasutatakse vahetult keha vastas. Phonegate Alerti taotlusel esitas Prantsusmaa 2020. aastal sellesisulise ametliku vastuväite Euroopa Komisjonile. Nimelt näitavad mõõtmised, et kui mobiiltelefone testitaks vastu keha, ületaks SAR lubatud piirnormi 9 telefoni puhul 10st. Neli aastat hiljem mõõdetakse iPhone 12 keha SAR-i neeldumismäära jätkuvalt torsost 5 millimeetri kauguselt, mitte aga vastu keha, nagu ka kõiki teisi Euroopa turul müüdavaid mobiiltelefone.

Apple tekitab oma klientidele kahekordset kahju

Vaatamata dr Marc Arazi paljastustele “Phonegate” skandaalis, on Phonegate Alert koos teiste sellele pressiteatele allakirjutanud ühingutega oma eesmärkidest veel kaugel.

Apple põhjustab oma praeguse käitumisega iPhone 12 kasutajatele kahekordselt kahju ilma seda kuidagi hüvitamata:

  • enam kui kolme aasta jooksul on Apple teadlikult eksitanud iPhone 12 omanikke seadme tegeliku kiirgustaseme ja võimalike terviseriskide osas, kui mobiiltelefoni kantakse näiteks püksitaskus või otseses kokkupuutes kehaga
  • tarkvavauuendus, mis tõi endaga kaasa äärmiselt minimaalse muutuse kiirgutasemes (3,94 W/kg piirnormi 4W/kg juures), piirab eelkõige seadme algseid tehnilisi omadusi, luues pealesunnitud tehnika vananemise fenomeni – iPhone 12 omanikud peavad kas ostma kas uue mobiiltelefoni või leppima kehvema ühendusega.

Apple peab hüvitama kahju miljonitele iPhone 12 kasutajatele

Leiame, et Prantsuse ametiasutused on tarkvarauuenduse heakskiitmise näol teinud California tehnoloogiahiiule suure kingituse.

Seetõttu nõuame õiglast hüvitist tekitatud kahju eest kõigile iPhone 12 kasutajatele:

  • iPhone 12 (mudel A2403) tuleb kogu Euroopa turult müügilt alaliselt eemaldada;
  • Apple peab tasuta asendama kõik tänaseni Euroopa turul müüdud iPhone 12 (mudel A2403) telefonid uuema mudeliga, mis vastab kehtivatele standarditele
  • või juhul, kui omanik ei soovi mobiili asendada, siis tuleb talle maksta samaväärne rahaline hüvitis.

Võimalik hagi Apple’i ja teiste hoolimatute mobiilitootjate vastu

Ühingu Phonegate Alert president dr Marc Arazi:

“Juhul, kui Apple jääb oma paroodiat meenutava parandusmeetodi juurde, uurime oma ühingu ja teiste vabatahtlike koostööpartneritega ning kõigi seda soovivate iPhone 12 omanikega võimalust anda ühishagi kompetentsete asutuste lahendada, nagu seda on tehtud juba USAs [2] ja Kanadas [3]. See loob võimaluse esitada hagi ka ülejäänud 42 mobiilimudeli tootjate vastu [4], kes on selle teemaga seotud alates 2018. aastast, sh SAMSUNG, NOKIA, XIAOMI, HUAWEI, MOTOROLA, SONY, ORANGE jne … “


[1] EFTA on rahvusvaheline organisatsioon, mis edendab vabakaubandust ja majandussuhteid oma nelja liikmesriigi vahel: Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits.

[2] Apple’i ja Samsungi vastu algatatud kohtuasi pärast seda, kui Chicago Tribune testis mobiiltelefonide raadiosageduslikku kiirgust 2019. aastal

[3] 2022. a septembri kohtuotsus, mis lubas esitada ühishagi Apple’i ja Samsungi vastu Kanadas

[4] Mobiiltelefonide nimekiri, mis on müügilt eemaldatud või mille tarkvara on kasutajaid pettes ja ohustades uuendatud


Nõudmist toetavad organisatsioonid üle maailma, sh MTÜ Kogukonna Hüvanguks.

Märksõnad

Seonduvad postitused