Kas väiksem SAR on parem?

0
5225

Kas teate, mis või kes on SAR?
See on kiirguse erineeldumismäär ehk mõõtühik seadme kasutamise ajal inimese kehas neelduva raadiosagedusliku kiirguse mõõtmiseks.
Ja kas olete kuulnud, et väiksema SARiga mobiilid on ohutumad?
Nii meile väidetakse, aga see ei pruugi päris tõsi olla.

Rootsi Lundi ülikooli neuroteadlane professor Leif Salford on kindlaks teinud, et väiksed kiirgustasemed, sh mobiilikiirgus, põhjustavad albumiini leket ajju läbi ajuverebarjääri, mille ülesanne on kaitsta meie aju.

Ajuverebarjääri anatoomia. Allikas: http://www.i-sis.org.uk/Mobile_Phones_Damage_the_Brain.php

Albumiin on organismi plasmavalk ja paljude ainete transportvalk. Kiirguse mõjul läbib albumiin ajuverebarjääri, jõuab ajukoesse ning akumuleerub neuronites ja gliarakkudes, mis ümbritsevad kapillaare.

Aju keskosa läbilõige (u 3-kordne suurendus). Vasakpoolsel pildil (A): rott, kes ei puutunud kiirgusega kokku. Parempoolsel (B): rott, keda kiiritati mobiilikiirgusega 2 tunni jooksul. Albumiin on piltidel näha pruunina. Vasakul pildil on albumiini näha allosas keskel – seal paikneb hüpotalamus, kus albumiini esinemine on täiesti normaalne. Paremal pildil on albumiini näha paljudes kohtades, mis näitab leket paljudest veresoontest. Allikas: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1241519/pdf/ehp0111-000881.pdf

Kuna albumiinil on omadus transportida teisi aineid, sh kehas kogunenud toksiine ja raskmetalle, siis albumiini jõudmine ajju tähendab, et ajju jõuavad ka ohtlikud toksilised ained. Tagajärjeks on ei vähemat kui ajukahjustus ja dementsus, mis avaldub hiljem.

Seega ametkondade ja tootjate väited, et normidest allapoole jääv kiirgustase on ohutu, on taaskord ümber lükatud. Ja mis kõige hullem – me ei saa isegi loota sellele, et ohtlikkus kahaneb proportsionaalselt kiirgusfooni tugevusega. Katsed näitavad, et kõige nõrgemad kiirgusväljad on kõige tugevama bioloogilise mõjuga.

Slaid: https://www.youtube.com/watch?v=GmxwVbQ77Jw

Prof Salfordi artikkel: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC12…/pdf/ehp0111-000881.pdf

Vaata ka Camilla Reesi ettekannet elektromagnetkiirguse bioloogilistest mõjudest inimese tervisele “The Biological Effects of Electromagnetic Radiation on Human Health”: https://www.youtube.com/watch?v=GmxwVbQ77Jw