Nuti-Peeter, multifilm

13. okt. 2018

Eestikeelsete subtiitrite lisamiseks vajuta video allservas nuppu “CC”.

Selle video järgi võiks tõesti mõelda, et enamik eestlastest on lollid, sest nad on lubanud endale kaugloetava elektriarvesti paigaldada, olenemata selle paljudest vastuoludest põhiseadusega ja põhiõigustega. Aga asi pole nii lihtne.
Eestis hetkel kehtiva võrgueeskirja järgi on kaugloetava elektriarvestiga leppimine tarbijatele kohustuslik ning seni, kui see säte kehtib, ei ole paraku siin erilist manööverdamisruumi.

On neid, kes on kaugloetava arvesti asemel valinud monopoli elektrivõrgust väljaastumise ja elavad kas ilma elektrita või toodavad endale voolu nt generaatoriga. On neid, kes on lasknud arvesti vahetada, kuid lülitavad selle igal öösel välja, et vähemasti ööseks tagada endale ilma elektrihäireteta ja kiirgusvaba uni.

Müüakse ka spetsiaalseid filtreid, mis paigaldatakse kohe elektriarvesti järele ja mis neutraliseerivad arvesti tekitatava või kaugemalt vooluvõrku tuleva saastelektri (transientpinged), mis kodus elektrokliimat rikub, ning ka seinakontaktidesse paigaldatavaid filtreid, mis samamoodi toimivad ja lisaks neutraliseerivad ka koduste seadmete tekitatavat saastelektrit.
Kui arvesti edastab andmeid juhtmevabalt, wifiga (maapiirkondades), siis ei tohiks seda lasta paigaldada majja sisse. Siin kehtib sama reegel, mis kõikide kiirgavate seadmete puhul – mida kaugemal, seda parem.

Häda on selles, et elektriarvestid on alles esimene samm. Selle järel tulevad kaugloetavad vee- ja gaasiarvestid. Ehk kui me mitte midagi ette ei võta ja laseme kõigel lihtsalt juhtuda, siis oleme üsna pea vähemalt linnades ümbritsetud hullumeelselt kõrge kiirgusfooniga.

Et oleme juba lasknud asjadel nii kaugele minna, ilma teemat endale selgeks tegemata ja usaldades pimesi neid, kelle peamine huvi ei ole ilmselgelt mitte inimeste tervis, siis võib tõesti öelda, et oleme lollid… aga see ei tähenda, et peame seda ka edasi olema.

Märksõnad

Seonduvad postitused