Ajuteadlane: “Ma vihkan voltimist, aga ma olen nõus seda tegema iseenda ja oma poja aju pärast.”

17. okt. 2017

17. oktoobri “Terevisioonis” oli külas Tartu Ülikooli ajuteadlane Jaan Aru, kes rääkis lähemalt nutisõltuvusest.

Jaan Aru kinnitab, et probleem nutisõltuvusega on kindlasti olemas. Vaatame kasvõi fakte – USAs läbiviidud uuring näitas, et poolte autoõnnetuste põhjus on see, et autojuht kasutas sõidu ajal nutitelefoni. Inimesed lihtsalt ei suuda oma näppe telefonist eemal hoida.
Nutisõltuvuse puhul on kõige hullem, et tegemist on väga salakavala ja varjatud sõltuvusega. Paradoksaalsel kombel piirame me alkoholi ja tubaka kättesaadavust noortele, aga nutiseadmeid justkui propageerime ning anname neid kätte lastele, kes ise ei oska enda eest otsustada.

Mis põhjustab nutisõltuvust?

Vastus on lihtne – aju on laisk! Ajul on ülesanne leida kogu aeg uut teavet maailma kohta. Uudsus on aju jaoks tähtis signaal. Nutiseadmed teevad uudsuse väga kättesaadavaks, mis on laisale ajule väga mõnus ja palju lihtsam uudsuse ammutamiseks kui näiteks mõtlemine, keskendumine või suhtlemine.
Nagu ikka, on kõigel kaks poolt – tänu uudsuse vajadusele on inimene liigina nii edukas olnud, ent paraku kaasneb sellega sõltuvusrisk, kuna ajul pole piiritaju – tema janu uue järele on lõputu.

Mida siis teha?

1. Tunnista probleemi. Ära too endale ettekäändeid ja vabandusi, miks pead nii sageli ja ka kõige ebasobivamates olukordades nutiseadet vaatama. Tunnista endale, et su aju on laisk ja sõltuvuses.

2. Sea endale lihtsad reeglid, näiteks, et teatud kellaajal sa ei vaata oma nutiseadet. Selle asemel paku oma ajule ja kogu kehale palju paremaid tegevusi – kasvõi mine õue jalutama või jooksma.

3. Sõlmi endaga kokkulepe ka reegli rikkumise puhuks – näiteks et pead sel juhul annetama raha erakonnale, keda kõige rohkem vihkad.

4. Venita võimalikult kaugele iga, kui annad oma lapsele esimest korda nutiseadme kätte. Kui oled seda juba teinud, siis muuda lapsel nutiseadme kasutusaeg võimalikult lühikeseks.

Jah, tõesti pakub nutiseadmes laps lapsevanemale võimaluse hingata ja oma asju teha, ent võta eeskuju eksperdist – Jaan Aru 4-aastane ei tea nutiseadmetest veel midagi.
Selleks, et lapsi nutiseadmest eemale hoida, tuleb lastega ise aktiivselt tegeleda – laulda, mängida, roomata, voltida… Jaan Aru: “Ma vihkan voltimist, aga ma olen nõus seda tegema iseenda ja oma poja aju pärast.”

Vaata saatelõiku siit:  http://etv.err.ee/v/meelelahutus/terevisioon/terevisiooni_lood/94a84cb0-5e9e-4520-8992-0d4f644226fc/ajuteadlane-selgitab-kui-tosine-probleem-on-nutisoltuvus

Vaata ka Jaan Aru 5 soovitust nutinarkomaaniast vabanemiseks: http://www.kiirgusinfo.ee/5-soovitust-nutinarkomaaniast-vabanemiseks/

Märksõnad

Seonduvad postitused