Itaalia väikelinn loobus kooliwifist

14. mai 2016

Borgofranco d’Ivrea linnapea käsul lülitati terviseprobleeme peljates kahes Itaalia väikelinna koolis välja WiFi ühendus.

Linnapea Livio Tola käskis linnakese kesk- ja põhikoolis hakata kasutama juhtmega internetti pärast seda, kui oli lugenud, et WiFi-ruuterid tekitavad elektromagnetlained, mis on eriti ohtlikud just väikestele lastele.

Linnapea sõnul ei ole ta tehnoloogia vastu, kuid otsustas rakendada ettevaatusprintsiipi, kuna ei saa täie kindlusega öelda, kas elektromagnetlained on lastele ohtlikud või mitte.

Maailma Terviseorganisatsioon on tunnistanud “ärevust ja spekulatsiooni”, mis elektromagnetkiirgust ja piirnorme ümbritseb, kuid siiani jätkatakse potensiaalsete terviseriskide uurimist, kuigi ka organisatsioonil endal on soovitused lapsi selliste väljade eest kaitsta. See on piisav, et veenda Tolat 3800 elanikuga linnakese kahes koolis WiFi-t keelustama.

“Kes teab? Võib-olla 20 aasta pärast mõned inimesed veel tänavad mind,” lisab linnapea.

Linnapea otsus on tekitanud nõunike ja osade lapsevanemate seas vastureaktsiooni, kes vaidlevad, et isegi kui WiFi-signaalid on ohtlikud, ei kaitse selline meede mitte kuidagi linnakese lapsi. Samuti kurdavad nad, et nüüd ei saa erinevaid traadita seadmeid kasutada koolides õppevahendina.

Endine linnapea Fausto Francisca leiab, et otsus on lühinägelik, kuna linnakese lapsed puutuvad päeva jooksul juba nii ehk naa erinevate elektromagnetkiirgustega kokku tänu oma mobiilidele ja kodus olevatele WiFi-ühendustele. “Mis mõte sel on? Meil on juba WiFi kahel linnaväljakul ja meie raamatukogus, kohtades, kus lapsed aega veedavad.”

Ehitusbioloogi kommentaar:
Linnapea otsus kindlasti õigustab ennast ning aitab laste tervist kaitsta, kuna kõige olulisem on eemaldada WiFi kohtadest, kus lapsed kõige enam aega veedavad. Raamatukogus ja linnaväljakul ei olda päev otsa, küll aga võivad koolipäevad olla 6-8 tundi pikad, mille jooksul lapsed elektromagnetkiirgusega kokku puutuvad.

Loomulikult tuleks linnapeal ka harida lapsevanemaid, et ka kodudes WiFi asemele traadiga ühendused pandaks või see vähemalt ööseks välja lülitataks. Samuti tuleks lapsi ja vanemaid informeerida mobiiltelefonide ohutu kasutamise osas.

Allikas:
The Local

Märksõnad

Seonduvad postitused