5G – küsigem õigeid küsimusi

25. nov. 2019

Autor: Julius Gorm Graakjær Grantzau, Taani ettevõtja ja IT-konsultant. endine parlamendiliige

“5G tehnoloogiat paigaldatakse kogu riigis ja maailmas kiiresti ja sellele on antud kõrge prioriteet, valitsused osalevad võimalike takistuste eemaldamisel (nt heakskiidu andmine saatjate paigaldamisel avalikku ruumi) ning keegi ei oska selgitada, miks meil on vaja 5Gd (ja miks sellega nii kiire on). Lisaks sellele võetakse 5G kasutusele enne, kui on olemas standardid selle jaoks, mis 5G on (ja standardi puudumine tähendab heakskiidu puudumist).

Selle tehnoloogia nimetamine 5G-ks on petlik, kuna see EI OLE lihtsalt olemasoleva tehnoloogia täiustamine või loomulik areng, nagu see võib kõlada (3-4-5G). Kuid just nii on tööstus pannud poliitikud uskuma, et 5G pole asi, millele nad peavad mõtlema. 5G võrgu üks osa on muu hulgas satelliidid, mis peavad hoolitsema selle eest, et maakera iga ruuttoll oleks leviga kaetud. Niipalju kui olen aru saanud, soovivad nad (SpaceX ja teised) nüüd saata üles 53 000 satelliiti. Arvestades, et täna on orbiidil paar tuhat satelliiti, on see üsna suur hüpe, mis iseenesest on hirmutav. Kuidas see mõjutab Maa atmosfääri, keskkonda ja kliimat? Mesilasi, puid, lapsi? Juba teame, et (olemasoleva traadita tehnoloogia) kahjuliku mõju, näiteks stressi ja mitmesuguste käitumishäirete (nii laste, noorukite kui ka täiskasvanute seas), samamoodi ka ajuvähi esinemine on tõusuteel. Kuidas saavad Taani telekommunikatsiooni- ja muud ettevõtted õigustada selles eksperimendis osalemist? Oma otsest vastutust testimata ja tõenäoliselt tõsiselt kahjuliku tehnoloogia paigaldamise eest? Ja muide, mis on ka jälgimistehnoloogia, mis on igas mõttes ebademokraatlik. Ja kuidas saavad nende ettevõtete juhtkonna töötajad (või ka teised töötajad) olla sellise projekti eestvedajad, samas kui süütud (teadmatuses) lapsed peavad olema selle uue ja tundmatu tehnoloogia katsealused?”

Tasuks ehk meilgi neid küsimusi oma poliitikutele ja telekomifirmade juhtidele esitada.

(Esiletõst Kiirgusinfo poolt.)

Allikas: https://betweenrockandhardplace.wordpress.com/2019/11/22/asking-the-right-questions-guest-blog-from-julius-gorm-graakjaer-grantzau-former-member-of-the-danish-parliament/

Loe ka: Õiguslik arvamus: 5G on vastuolus keskkonna- ja inimõigustega

Märksõnad

Seonduvad postitused