Aktiivsusmonitori pahupoolest ehk jälgi oma tervist, mitte aktiivsust!

0
785
Fitbit töötab wifiga, mis võib lõhkuda ajuverebarjääri ja põhjustada selle lekkimist, mis laseb mürgistel toksiinidel vereringest ajusse jõuda - see võib kaasa tuua ajukahjustuse ja dementsuse. Mitmed Fitbiti kandjad on kurtnud peavalu, iivelduse, lööbe, uimasuse ja südamerütmihäirete üle.
Aktiivsusmontor Fitbit* Force kutsuti tagasi juba 2014. aastal, kuna ametlikel andmetel tekkis 1,7%-l kandjatest randmel lööve, mis tootjate sõnul oli allergiline reaktsioon niklile või muudele kasutatud materjalidele.
Siiski muutuvad aktiivsusmonitorid aina populaarsemaks.
 
On aga kaebusi, millest tootjad väga rääkida ei taha. Näiteks leiame Fitbiti kommuuni lehele postitatud küsimuse: “Kas keegi on tundnud Charge HR-i kandes uimasust ja peapööritust?”
Selgub, et aktiivusmonitori kandmise ajal on ebamugavaid aistinguid – alates valutavast randmest kuni peavalu, iivelduse, nõrkuse ja peapöörituseni – kogenud mitmed vastanud. Pole ka ime, sest aktiivsusmonitorid tekitavad samasugust kiirgust nagu mobiiltelefonid, wifi jms, mis on juba 2011. aastast kuulutatud võimalikuks vähitekitajaks. Veelgi enam – 2017. aastal nõudsid teadlased, et selline kiirgus nimetataks kindlaks vähitekitajaks.
 
Lisaks tõestatud seosele vähiga – 2012. aastal avastas dr Leif Salford, et kokkupuude mobiili- ja muude wifi-kiirguse allikate kiirgusega võib lõhkuda ajuverebarjääri ja põhjustada selle lekkimist. See tähendab, et ajju jõuavad ohtlikud toksilised ained. Tagajärjeks on ei vähemat kui ajukahjustus ja dementsus, mis avaldub hiljem.
*
Kõige suurema riskiga on seotud monitorid, mida kantakse ka öösel. Esiteks puuduvad igasugused tõendid selle kohta, et neid seadmeid on ohutu magamise ajal kanda. Teiseks on wifi-kiirguse üks enimlevinud mõjudest unehäired. Halb uni aga tekitab teavasti kaaluprobleeme. Seega – kui suur mõte on päeval trenni teha ning jälgida oma aktiivsust ja vormi, kui kõik need pingutused öösel nullitakse …?
*
Kui mitte muul ajal, siis ööseks peaks aktiivsusmonitori igal juhul endast võimalikult kaugele jätma. Ööseks soovitatakse magamistoas luua täiesti kiirgusvaba keskkond, eemaldades ja väljalülitades sealt kõik kiirgavad seadmed ning tõmmates vooluvõrgust välja ka kõik muud tarbijad.
 
Kõige kurvem asja juures on aga see, et lapsevanematel soovitatakse selliseid aktiivsusmonitore ka oma lastele osta. Paraku ei ole senini kindlaks tehtud ohutut kiirgustaset ei laste ega ka rasedate jaoks.
 
 *
Seega uuri enne selliste vidinate ostmist teemat põhjalikult ja veendu, et teed oma tervisele tõesti head, mitte halba.
 *
* Fitbit on elektrooniline seade, mida kantakse randmel ja mis mõõdab wifi-kiirguse abil eri parameetreid, nt käidud samme ning jälgib südametegevust, une kvaliteeti jms.