Elektromagnetkiirgus põhjustab osteoporoosi

13. juuni 2022

Ühel naisel tekkis osteoporoos pärast seda, kui kolis majja, mille magamistoa akna taga on raadiomastid. Ja teine kirjutab: “hoolimata tugevast treeningust ja tervislikust toitumisest on mind vaevanud kaks murdunud puusa (reieluukaelad) ja üks õlaluu murd”, kuna “minu magamistoast 100 meetri kaugusele paigaldati kärgmastide kogum”. Kas nendel väidetel on ka alust?

Elektromagnetväli on liikuvate ja elektrilise laenguga osakeste ruum, mida mõjutab energia ja mis tekib aatomite sees olevate elektronide pöörlemise tulemusena aatomi tuuma ja nende endi ümber. Inimkeha toimib nagu elektromagnetiline masin, kus igal rakul on oma kindel elektriline vooluring. Seetõttu on inimesel magnetväli. Lisaks sisemisele ja looduses eksisteerivale välisele magnetväljale puutub inimene kokku ka tehislike magnetväljadega, näiteks mobiiltelefonide, arvutite, elektriliste kodumasinate ja kõrgepingeliinidega. Need väljad häirivad inimkeha elektromagnetilist tasakaalu. On tehtud hulgaliselt uuringuid, mis näitavad, et pikaajaline kokkupuude elekromagnetväljadega põhjustab paljudes organites ja kehasüsteemides häireid. Muu hulgas mõjutab see ka luustikku. Näiteks mõned uuringud, mis näitavad elektromagnetväljade ja osteoporoosi seost:

* Türgis läbi viidud 2016.a. uuringus leiti, et elektritööliste luumassi tihedus oli oluliselt väiksem, samuti oli neil suurem kalduvus raskele osteoporoosile kui kontrollrühmal. Mõlema rühma keskmine vanus oli 38 aastat.

* Poolas tehti hämmastav eksperiment, kus 10 noort rotti oli 28 päeva plastpuuris, mille alla oli asetatud üks Nokia 5110 mobiiltelefon. Telefon lülitati sisse iga poole tunni tagant ainult 15 sekundiks ajavahemikus kl 9.00-13.00 ja uuesti kl 14.00-18.00. Teisisõnu, loomad viibisid mikrolainekiirguses kokku neli minutit päevas 28 päeva kestel. Kümme kontrollrühma looma olid teises samasuguses puuris, kuid ilma mobiilita puuri all.
Katse lõpus rotid hukati ja lahati. Kiirguses viibinud rottide selgroog kaalus keskmiselt 12,5% vähem kui kontrollrühma rottide selgroog. Kiiritatud rottide jalaluudes oli keskmiselt 12,44% vähem kaltsiumi ja need murdusid kergemini. Enamik kaltsiumikadu toimus esimese nädala jooksul pärast kokkupuudet kiirgusega. Vereanalüüs näitas ka kollageenikadu luudest.

* 2013.a. Türgis läbi viidud uuringus kasutati 30 viiekuust rotti, kelle jalad olid murtud. Rotte kiiritati 8 nädala jooksul viiel päeval nädalas 30 minutit päevas mobiiltelefoni kiirgusega. Kaheksa nädala möödudes oli kiiritatud rottide paranemine võrreldes kontrollrühmaga oluliselt hilinenud.

* 2011. aastal leidis Fernando Saraví Argentinas, et mobiiltelefoni kandmine puusal põhjustab puusa osteopeeniat (s.o staadium enne osteoporoosi). Meestel, kes kandsid telefoni paremal puusal, oli luumassi tihedus paremas puusas väiksem. Meestel, kes kandsid telefoni vasakul puusal, oli vasaku puusa luumassi tihedus väiksem.

Kus sina oma mobiiltelefoni kannad?

Märksõnad

Seonduvad postitused