Elektromagnetvaljad

Kuidas ennast kaitsta

Elektromagnetväljad on olnud olemas Maa sünnist saati. Oleme harjunud looduslike väljadega, kuid ühel hetkel hakkas inimene nende väljadega manipuleerima ning siit tekkisid ka ohud. Tehislikult võimendatud väljade mõjust tasub teadlik olla.

Õnneks on väga palju, mida igaüks ise saab enda kaitsmiseks ära teha.

SOOVITUSED ELEKTROMAGNETVÄLJADE MÕJU VÄHENDAMISEKS:

Lapsed peaksid vältima mobiiltelefoni kasutamist, üldse igasuguse juhtmeta seadme kasutamist. Kui vaja, saab rääkida valjuhääldi või tavatelefoniga.

Vähenda oma mobiiltelefoni kasutamist ja lülita seda välja nii pikaks ajaks, kui võimalik. Kui mobiil on sisse lülitatud, emiteerib see kiirgust.

Helistamise asemel saada sõnum, ka sõnumi saatmise ajal hoia telefoni kehast eemal.

Kasuta mobiili ainult siis, kui on hea levi.

Ära kanna mobiili keha vastas – kõige ohtlikum on telefoni antenn, mis asub tavaliselt mobiili tagumisel küljel.

Ära eelda, et üks mobiil on ohutum kui teine.

Austa neid, kes on EMVde suhtes tundlikumad – eelkõige väldi mobiili või muu juhtmeta seadme kasutamist laste juuresolekul.

Kasuta rääkimisel valjuhääldit või ohutut vabakäeseadet, sest tavaline juhe, mille sees on metalltraat, toimib antennina. Soovituslikud on näiteks “air tube” (õhutoruga) vabakäeseadmed, kus kõrvaklappide traat ei ulatu kõrvani, vaid heli võimendatakse kõrvani mööda elastset toru.

Kodus olles pane mobiiltelefonid jm nutiseadmed kõige kaugemasse nurka ja metallpindadest eemale. Kui mobiilid on väga käidavas kohas, siis on inimesed ka suuremas ja sagedamas ekspositsioonis.

Kasuta juhtmega telefone. Hea on ka netitelefon Skype (eeldusel, et arvuti on internetis juhtme kaudu).

Kui kasutad kodus juhtmevaba lauatelefoni, kasuta vanemaid mudeleid, mis töötavad sagedusel 900 MHz. Mõtle läbi, kuhu sa asetad sellise telefoni aluse, sest see tekitab elektromagnetvälja pidevalt, iga päev ööpäev läbi – ka siis, kui sa ei räägi. Muide, Saksamaal toodetakse EcoDect kodutelefone, mis emiteerivad kiirgust ainult kasutamise ajal.

Vähenda igasuguste juhtmevabade seadmete kasutamist. Magamistoas segavad need und ja ainevahetust. Kui sul on wifi-ruuter, lülita see ööseks välja.

Väldi sülearvuti kasutamist süles, sest arvutist tulev madalatasemeline EMV mõjutab organeid alakõhus – meestel munandeid ja spermakvaliteeti, naistel munasarju ja emakat, ning rasedatel naistel kasvavat loodet.

Vähenda kodus raadiosageduslikke seadmeid, näiteks kodune juhtmeta telefon, wifi-ruuter, juhtmevabad mängukonsoolid, beebimonitorid, juhtmevabad valvesüsteemid (Eestis nt GSM-valve). Need kõik saab vahetada juhtmega ohutuma variandi vastu.

Mida „targem“ auto, seda suurem on selles elektromagnetväli. Autod, mille mootor on ees, aga aku taga, on eriti suure elektromagnetväljaga.

Rasedad peaksid vältima seismist elektriliste kodumasinate läheduses, kui need töötavad: pesumasin, nõudepesumasin, elektrilised ahjud, mikrolaineahjud.

Ööseks lülita välja nii palju seadmeid kui võimalik. Lülita elektrikapist vool välja terves kodus või kui on vaja midagi sisse jätta (nt külmkapp), siis tee kindlaks, millise lülitiga see seotud on, ning lülita välja kõik ülejäänud. Abiks on ka lülitiga pikendusjuhe. See, et ööseks voolu välja lükkad, aitab nii sind kui ka sinu naabreid.

Eelista antioksüdandirikast toitu – ehk kõik värsked puu- ja juurviljad, mis sisaldavad vett, vitamiine, mineraale, ensüüme, antioksüdante… – see kõik aitab kehal EMVde tekitatud kahju paremini parandada ja kaitseb su keha kiirguse eest.

Allikas:
Banaanisaar.ee. Elektromagnetväljad.

Vaata kogu soovituste kategooriat: Soovitused